Zavolejte nA?m
Flexi Life facebook Flexi Life instagram Flexi Life pinterest Flexi Life navigace

Nízký podíl dřevostaveb ve výstavbě rodinných domů v ČR  Nejčastěji bývá tento extrém zdůvodňován českou konzervativností.  Češi prý od pradávna chtějí jen kamenná sídla a jiná pokládají za »papundeklová«, dočasná, podřadná, pro chudé atd. Náklonnost k tradičním hodnotám může být významná, na druhé straně si ale Češi nesporně umějí vybírat racionálně.

K českému nezájmu o dřevostavby možná přispívá malá osvěta. Většina lidí ví o dřevostavbách příliš málo na to, aby je mohla objektivně porovnat s jinými typy staveb. Na poli osvěty se prosadila spíše zájmová seskupení výrobců cihel a pórobetonu. Jde o seskupení, která se záhy po pádu komunismu dostala většinou pod rozhodující zahraniční vliv. V soutěži o přízeň lidí obsadila rychle nejdůležitější pozice a naše dřevaře ponechala odpočívat na vadnoucích vavřínech bývalé slávy z dob, kdy dřevo šlo na export a tuzemcům se říkalo »nemáme«.

Našim dřevařům a dřevozpracujícím firmám to zní možná tvrdě. Ale statistiky nejsou vlídnější. Podle finančního monitoringu, který si od firmy A-Connect nechává zhotovovat společnost Médea (největší subjekt v českých rukou u nás, jenž se zabývá nákupem reklamních ploch a časů v tisku, televizi a rádiích), utratili výrobci materiálů pro těžká zdiva za reklamu v letech 2000 – 2002 jen prostřednictvím této agentury 67,2 mil. Kč (viz obr. 2).

Naproti dřevaři a dřevozpracující firmy jen malý zlomek uvedené sumy, rozmělněný do izolovaných reklamních případů, ve kterých nebylo propagováno dřevo jako stavební materiál, nýbrž nějaký produkt nebo úspěchy firmy. Jenže zákazník postupuje obráceně: prvotně si vybírá typ mate-riálu pro svůj dům a teprve potom tvar a uspořádání domu, dodací lhůtu a prověřeného realizátora. Ne že by byl nedostatek nadšenců, kteří obětavě propagují dřevostavby. Pořádají pravidelná i příležitostná setkání, kterých se účastní celebrity od politiků až po průmyslníky. Zde se fandové dřeva navzájem ujišťují o svém přesvědčení, vše v přátelském duchu myšlenkového souznění.

Ale k tomu, aby dřevostavby ukously z mnohamiliardového koláče rodinných staveb důstojný díl, nestačí asi jen komorní akce ve stylu Sdružení rodičů a přátel dřevostaveb. Za třináct let kapitalismu v ČR se celé odvětví dřevozpracujícího průmyslu dopracovalo k zhruba dvouprocentnímu [1] podílu dřevostaveb na celkovém objemu nově postavených rodinných domů. Startovací pozice přitom nebyla v zemi, známé lesním bohatstvím a vyspělým dřevozpracujícím průmyslem, vůbec špatná. Chce-li se dnes odvětví rychle vypracovat až na nějakých 15 až 20 %, což v současné době představuje krajíc až 10 mld. Kč tržeb za rok, nemělo by mařit čas, ale přilákat do svého Sdružení miliony Čechů, jak to dávno před nimi cílevědomou reklamou udělali cihláři a pórobetonáři. Cihláře to něco stálo a na něco to přijde také dřevaře. Jinak budou o rychlém nástupu dřevostaveb v České republice jen snít. A jejich potenciální zákazníci budou chovat o dřevu strnulé představy ze zašlých dob.

Dřevostavby – Fakta a dogmata Jedna z ustrnulých myšlenek, která mnoha lidem s ekologickým cítěním brání kývnout na dřevostavbu, říká, že v České republice je nedostatek dřeva. Myšlenka zavání politikou: platí axióm, že vše, co komunisti zanechali, bylo ve zbědovaném stavu.

Z toho plyne, že i lesy byly poničeny a bude ještě trvat, než se je podaří obnovit. Ve skutečnosti se v naší republice vytěží necelé 3/4 z toho, co v lesích v plném zdraví naroste do těžebné velikosti a zbytek je nevyužit. A stejně jako Česká republika jsou na tom i další evropské země bohaté na lesy, včetně Skandinávie, Německa, Rakouska atd. Dřeva je zkrátka přebytek, ale u nás se o tom skoro nic neví. Jak je to s hořlavostí dřeva.

Další představa říká, že dům ze dřeva hoří jako z papíru. Je známo, že dřevo opravdu hoří. Jeho chování při vzniku a v průběhu požáru je ale neobyčejné a pro mnoho lidí neznámé. Požáry v bytech vznikají hlavně vznícením snadno hořlavých materiálů – textilií, nábytku, plastů, technických hořlavin atd. – v důsledku špatného zacházení s otevřeným ohněm a elektrickými spotřebiči nebo pro vadný stav energetických rozvodů a neodbornou manipulaci s nimi. Typ stavební konstrukce za vznícením téměř nikdy nestojí a nehořlavá staviva celkem logicky ničivý oheň z lidských obydlí nevytlačila, ani jeho katastrofální důsledky.

V kritické situaci, když už požár zuří, projevuje dřevo obdivuhodnou odolnost a hlavně – hoří předvídatelně. Zatímco drobné dřevěné předměty snadno shoří, u objemných dřevěných kusů pronikne oheň do cca centimetrové hloubky a jeho další postup se výrazně zpomalí nebo až zastaví, neboť povrchová vrstva zuhelnatí a brání přístupu kyslíku. Vůči vysokým teplotám je zbylý dřevěný masiv, i po odtěkání ligninu a pryskyřic, velmi odolný a navíc si zachovává výbornou mechanickou tuhost a pevnost. Dřevo v takto extrémních podmínkách dokáže odolat řadu hodin – na rozdíl od prakticky všech ostatních stavebních materiálů – a vyčkat zásahu hasičů. Je popsána dnes již řada případů, kdy po požáru zůstal zachován ohořelý systém dřevěných nosných trámců domu, zatímco např. ocelové nosníky se pod vlastní tíhou v žáru zhroutily.Konfigurátor domu


kompletní cena včetně 15% DPH

Střešní krytina

LED osvětlení

Hromosvod

Okna - barvaKoupelna

Osvětlení umyvadla

Stropní LED osvětleníVytápění

Příprava na komín


Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /data/web/virtuals/136987/virtual/www/subdom/www/wp-content/themes/eanex_flexilife/dum-configurator/tri.php on line 14

RekuperaceTerasa

Sklad

Bydleni

KancelářOdeslat do mého emailu

*Email

Odešlete jako nezávaznou poptávku

*EmailTelefon
Místo realizace - ideálně parcelní číslo a katastrální území
Doplňující informace, dotazy
Co je v ceně na klíč

Varianta, ve které je rodinný dům připraven k nastěhování. Sami si již dle Vašich individuálních požadavků do Vašeho domu pořídíte kuchyňskou linku včetně spotřebičů a nábytek.

Povolení domu a ostatní

Projektová dokumentacev ceně domu dle příslušných předpisů
Vyřízení stavebního povolenív ceně domu včetně zastupování v plném rozsahu před úřady
Doprava domuv ceně domu včetně montáže
Zařízení staveništěv ceně domu

Vytápění domu

Obytné místnosti a chodbyTepelné čerpadlo s klimatizací
nebo
teplovzdušné konvektory DeLonghi HCX
Koupelna a toaletatopné žebříky
Větrání v koupelně a toaletěv případě absence okna - ventilátor s dojezdem v koupelně nebo toaletě

Exterier

Venkovní okna a dveřeizolační trojskla, antracitový odstín exterier
Fasáda v případě točené omítkyzrno 1,5mm odstíny bílé/šedé
Základyv ceně do 3% svažitosti pozemku
Inženýrské sítěnapojení na připravené inženýrské sítě pod domem
Střecharovná střecha - hydroizolační PVC-P folie sedlová a pultová střecha - plechová krytina nebo šindel Cambridge Xpress šedá
Klempířské prvkyoplechování střechy a oken okapový systém barva RAL 7016 - Antracit
Venkovní osvětleníLED světla nebo vývod kabely vchod a terasa

Interiér

Malba a sádrokartonsněhově bílá, protipožární sdk
V případě sedlové/pultové střechypůdní schody skládací, dřevěné
V případě sedlové/pultové střechypůda pochozí OSB-PD
Dveře interiérovéSIKO Ibiza, bílá EcoTOP, voština kování nerez CUBE BB
Podlaha mimo koupelnu a toaletulaminátová plovoucí podlaha

Koupelna

Ohřev vodyAriston Velis 80L
BaterieUmyvadlová baterie Grohe Eurosmart Vanová baterie GROHE termostatická Grotherm 800 (pouze vana) Sprchová baterie GROHE termostatická Grotherm1000 (pouze sprchový kout) Sprchová tyč GROHE Tempesta Cosmopolitan (pouze sprchový kout)
Umyvadlo koupelnaskříňka s umyvadlem Naturel Verona 60 cm, bílá
Umyvadlo toaletaskříňka s umyvadlem Naturel Verona 46 cm, bílá
Topný žebřík koupelnaThermal Trend KE 600 x 1320 mm
Topný žebřík toaletaThermal Trend KE 450 x 960 mm
ToaletaWC závěsný GROHE Rapid SL Ovládací tlačítko GROHE Cosmo chrom plast Sedátko Soft- close (pomalu-padající) Klozet Grohe Serel ECO (alternativně VITRA S50)
V případě vany170x70cm
V případě sprchového koutu90x90cm
Obklady koupelnado 300kč/m2 vč. DPH jeden druh obkladů na stěny obklady v prostorách vany a sprchového koutu minimální rozměry 20x20cm, maximální rozměry 30x60cm typové
Podlaha koupelnavinyl nebo dlažba do 300kč/m2 vč. DPH jeden druh dlažby minimální rozměry 20x20cm, maximální rozměry 30x60cm typové
Osvětlenívývod kabelu nad umyvadlem
Rozvody vodyalpex

Elektroinstalace

Osvětlení interiérvývod kabelu na osvětlení přepínač osvětlení v místě vstupu do místnosti 2 přepínače v případě vstupní chodby 2 přepínače v případě chodby větší než 4m2
Zásuvky obývací místnost (nad 8m2)2 kusy / místnost
Zásuvky menší místnosti (pod 8m2, chodby, šatny apod.)0 kus / místnost
Koupelnadvojzásuvka nad pračkou pro pračku a další přístroj
Obývací pokoj (prostor pro TV)1 kus husí krk pro koax nebo UTP 1 kus zásuvka
Kuchyňplán kuchyně dodá Objednatel (nejpozději do započetí výroby domu) 1 kus zásuvka pod kuchyňskou linkou pro linkové zásuvky 1 kus zásuvka v horní skříni (pro osvětlení) 1 kus zásuvka pro digestoř 1 kus příprava pro troubu 1 kus příprava pro varnou desku
Venkovní zásuvky1 kus venkovní zásuvka u francouzského okna v obývacím pokoji
Venkovní osvětlenívývod kabel nad francouzským oknem a vchodem
Vstupní chodbarozvodná skříň

Kontaktujte nás

Email *Telefon
Dotaz *

Zašlete nám poptávku

Email *Telefon
Upřesňující informace - nepovinné

Po odeslání formuláře Vás budeme kontaktovat s návrhem vhodného termínu pro schůzku.

Zašlete nám žádost o schůzku

Email *Telefon
Upřesňující informace - nepovinné

Po odeslání formuláře Vás bude kontaktovat náš hypoteční poradce, který Vám pomůže zvolit financování na míru.

Zašlete nám poptávku na financování

Email *Telefon
Upřesňující informace - nepovinné


Další domy z katalogu

Modul 50

1 441 377 kc
konecná cena na klíc vcetne DPH
dispozice 1+kk
zastavená plocha 48 m2
více informací

Rodinný dům 105

2 551 060 kc
konecná cena na klíc vcetne DPH
dispozice 4+kk
zastavená plocha 105 m2
více informací

Rodinný dům 119

2 840 852 kc
konecná cena na klíc vcetne DPH
dispozice 4+kk
zastavená plocha 119 m2
více informací